Blog
Mala kuharica prijateljstva
Iz naše male kuharice danas izdvajamo recept za stjecanje prijatelja.
? Za dvije ili više osoba
⏰ Koliko god vam je potrebno
Sastojci
– jedna jušna žlica hrabrosti
– prstohvat smješka
– jedna mala žlica ljubaznosti
– šačica razgovora
– nekoliko grama interesa
– jedna šalica iskrenosti
– kriška podrške
– kockice povjerenja
– nekoliko kilograma strpljenja
– jedna velika žlica truda
– začin zabave
Priprema
Prije bilo kakvog kuhanja dobro je razmisliti o tome s kim bi se uopće htjeli družiti, što vam je važno u prijateljstvu, kakav bi taj vaš prijatelj trebao biti…
Sljedeći korak je tzv. skeniranje potencijalnih prijatelja. Sjetite se ljudi koje susrećete u susjedstvu, školi, na treningu, dramskoj ili njemačkom. Možda se baš među njima krije vaš budući prijatelj. Sigurno ste se do sada susreli s nekim s kim ste na trenutak „kliknuli“ možda zbog istih interesa, ugodnog razgovora ili jednostavno jer vam je ta osoba simpatična i u njenom društvu se dobro osjećate, a i primjećujete da osoba dobro reagira na vas.
Ako bi se i dalje htjeli družiti s tom osobom preporučujemo da napravite prvi korak. Skupite jednu jušnu žlicu hrabrosti, nabacite prstohvat smješka i započnite razgovor. Uvijek možete pitati, primjerice, koju muziku voli slušati, koji dobar film je pogledala, koju igricu igra ili nešto vezano za školu ili sport. Nikada nije na odmet i tome dodati jednu malu žlicu ljubaznosti. Sigurni smo da i vi volite biti u društvu osoba koje se prema vama lijepo ponašaju.
Prilikom razgovora, dodajte nekoliko grama iskrenog interesa za ono što vam sugovornik govori, pažljivo ga slušajte, postavite koje pitanje (zapamtite – niste istražitelj koji postavlja tisuću pitanja), a podijelite i vi neke svoje interese ili razmišljanja.
Također je važno da budete iskreni i svoji. Svi volimo ostaviti što bolji prvi dojam pa neki pribjegavaju i glumatanju, tj. znaju se prikazivati onakvima kakvi nisu – to se vrlo često kasnije zakomplicira jer je teško dugo održavati tu lažnu sliku, a i prijateljstvo se gradi na iskrenosti.
Tijekom vremena bit će potrebna međusobna kriška podrške i puno kockica povjerenja. Kada nekoga tek upoznamo, on nam nije odmah prijatelj i nećemo mu odmah govoriti privatne stvari za koje ne želimo da ih svi znaju. Povjerenja imamo tek u prave prijatelje, kao i oni u nas, te si međusobno pružamo podršku.
Prijateljstvo zahtjeva kile i kile strpljenja, ali i puno žlica truda. Prijateljstvo se gradi tijekom vremena, ali se isto tako treba i zalijevati kako bi opstalo. Za prijatelje odvajamo vrijeme i energiju, tu smo za njih i u ugodnim situacijama, ali i kada im je potrebna pomoć. Za pravo prijateljstvo se vrijedi potruditi.
Na kraju, pustite da se svi sastojci krčkaju koliko god je potrebno – što se duže kuha, to će biti i ukusnije.
Posluživanje
Prilikom posluživanja preporučujemo sve to začiniti s puno zabave.
Savjeti za kraj
Bolje je imati i samo jednog, ali pravog prijatelja, nego nekoliko njih „lažnih“.
Ako tračaš ili o svom prijatelju otkrivaš privatne stvari koje ti je rekao u povjerenju, tada baš i nisi pravi prijatelj. Isto vrijedi i obrnuto. Ako tvoj „prijatelj“ govori o tebi loše iza tvojih leđa ili nešto što si samo njemu povjerio, a s namjerom da ti se ruga, onda ti to vrlo vjerojatno i nije neki prijatelj.
Pravi prijatelj ne bi trebao od tebe zahtijevati da radiš nešto protiv svoje volje ili te ucjenjivati.
I, kako jedna narodna izreka kaže: „Pravi se prijatelj poznaje u nevolji“.
Dobar tek želi vam vaš Centar Luka Ritz!
Izvor: Miljković, D., Rijavec, M. (2013). Teen psiha. Zagreb. Profil