Blog
Mjesec borbe protiv ovisnosti
Ovisnost novog doba ??
U suvremenom dobu moderna tehnologija ima veliki utjecaj u svakodnevnom životu poput komuniciranja, dijeljenja sadržaja, ali i obrazovanja te obavljanja posla. Djeca i mladi su sve ranije izloženi upotrebom moderne tehnologije i interneta što potvrđuje Državni zavod za statistiku u Hrvatskoj te navodi skupinu mladih u dobi od 18 do 24 godine kao najveće korisnike interneta. Internet omogućuje razne mogućnosti koje olakšavaju umrežavanje i komunikaciju s ostatkom svijeta, ali također može imati negativne učinke na djecu i mlade – potaknuti neželjene oblike ponašanja, narušavanje privatnosti i sigurnosti i u krajnjem slučaju – gurnuti ih u internetsku ovisnost.
Obično riječ ovisnost asocira na konzumiranje droga, no ovisnost se može razviti iz aktivnosti ili ponašanja koja iz navike prelazi u ovisničko ponašanje. Ovisnost o društvenim mrežama i ovisnost o online video igricama spadaju u tu vrstu tzv. bihevioralne ovisnosti. No, ostaje pitanje kada se postaje ovisan? Gdje je granica? Važno je uočavanje znakova koji upućuju na moguću ovisnost internetom kod djece i mladih kao što su: preokupacija internetom (korištenje interneta postaje prva i zadnja aktivnost u danu), potreba za većom količinom vremena provedenog na internetu, bezuspješna kontrola ili prekid korištenja interneta koja uzrokuje uznemirenost, depresiju ili nervozu, ugrožavanje značajnih odnosa (laganje o vremenu provedenom na internetu, svađa/udaljavanje od prijatelja, izolacija, boravljenje samo u kući, pad ocjena u školi i zanemarivanje školskih obaveza), korištenje interneta kao bijeg od problema (krivnja, anksioznost, depresija) i zanemarivanje drugih životnih navika (odstupanja u navikama spavanja- korištenje interneta noću, a spavanje danju). Korištenje interneta nije moguće izbaciti iz svakodnevice jer je njegova uloga postala nezamjenjiva u poslovnom, ali u privatnom životu gotovo svih ljudi. Iz tog razloga, stručnjaci savjetuju roditeljsku kontrolu prilikom korištenja interneta. Izdvojili smo za vas savjete kako bi spriječili prekomjerno korištenje interneta kod svoje djece i/ili adolescenata:
- Uvesti pravilo o maksimalnom vremenu boravka djeteta na internetu (postoje aplikacije Shutdown timer koje se mogu instalirati na kompjuter i/ili mobitel te postavljanjem aplikacije na npr. sat vremena te se uređaj protekom tog vremena gasi)
- Pratiti kako dijete koristi Internet – bilo bi poželjno kada bi se računalo držalo u zajedničkom prostoru npr. dnevni boravak
- Biti primjer svom djetetu – djeca više uče gledajući ponašanje svojih roditelja nego slušajući što im roditelji govore
- Poticati zdrave navike i stilove života – podržati dijete da se uključi u neku sportsku aktivnost, druženje s vršnjacima
Centar Luka Ritz je temu djece i mladih u kontekstu virtualnog okruženja obradio i u svojoj brošuri pod nazivom Rizična ponašanja djece i mladih u virtualnom okruženju koju možete preuzeti OVDJE.
Izvor: – Carević, N., Mihalić, M. i Sklepić, M. (2014). OVISNOST O INTERNETU MEĐU SREDNJOŠKOLCIMA. Socijalna politika i socijalni rad, 2.(1), 64-81. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/122474.
– Mandić, S., Dodig Hundrić, D. i Ricijaš, N. (2019). Tretmanski pristupi ovisnosti o Internetu . Kriminologija & socijalna integracija, 27(2), 235-255. https://doi.org/10.31299/ksi.27.2..
– Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije: Ovisnost o internetu – ovisnost novog doba. https://www.zzjzdnz.hr/zdravlje/mentalno-zdravlje/1131.
Centar Luka Ritz