Blog
Sretan nam Svjetski dan socijalne pravde!
Ne tako davne 2007. godine, Generalna skupština Ujedinjenih naroda donijela je odluku kojom se 20. veljače obilježava Svjetski dan socijalne pravde, a sve u svrhu kako bi se osvijestilo i pridonijelo suzbijanju siromaštva, osiguravanjem jednakih mogućnosti u radu, obrazovanju i drugim područjima života. Sve to je moguće jedino i isključivo u društvu u kojem se poštuju ljudska prava i slobode te jednakost svih članova.
Neke od definicija samu pravdu opisuju kao zahtjev kojim bi „svatko trebao dobiti ono što mu pripada“ s pretpostavkom da svi sudionici trebaju imati jednaku početnu šansu. Neki znanstvenici smatraju kako nam osjećaj pravde s kojim se susrećemo u vlastitoj obitelji postaje svojevrstan okvir za kasniji moralni razvoj.
Sami pojam socijalne pravde je prvi puta korišten 1840. godine, dok mu se veća pažnja posvećuje razvojem tržišne demokracije, demokratskih sustava te prilikom reguliranja socijalnih odnosa unutar države. Cilj socijalne pravde je sprečavanje krajnje nejednakosti među ljudima. Prema tome, svakom čovjeku bi trebala biti omogućena temeljna materijalna i nematerijalna dobra. Socijalna pravda se zasniva na principima poštenja, jednakosti, poštivanja različitosti, pristupu društvenoj zaštiti, kao i primjene ljudskih prava u svim ostalim područjima života.
A što na sve ovo kažu mladi u Hrvatskoj? Rezultati istraživanja (Ljubotina, 2003) provedenog među mladima u Hrvatskoj pokazali su kako općenito nepravednim društvo smatra 49,7% osnovnoškolaca, 73,8% srednjoškolaca te 77,2% studenata. Čak više od dvije trećine ispitanika smatra kako u Hrvatskoj svi ljudi nemaju jednake šanse ostvariti svoje želje i ciljeve. Također, utvrđeno je kako se percepcija socijalne nepravde povećava s dobi, tj. povećanjem stupnja obrazovanja, pa tako učenici osnovnih škola percipiraju manju socijalnu nepravdu od srednjoškolaca i studenata.
Zapamtite, svi mi imamo odgovornost pridonijeti socijalno pravednom društvu u kojem sve osobe imaju jednaka prava, jednake mogućnosti za ostvarivanje svojih potencijala i da ravnopravno sudjeluju u svim aspektima života.
Centar Luka Ritz
Izvor: Ljubotina, D. (2003). Mladi i socijalna pravda. Filozofski fakultet. Sveučilište u Zagrebu